Managing Board

Management
  • Mission statement
  • Bank structure
  • Business ethics
  • Bank environmental policy
  • Complaints
  • Compliance
  • Whistleblowing System
  • Financial publications

Visar Paçarada - Chief Executive Officer and Member of the Management Board at ProCredit Bank Kosovo

Mr. Paçarada was appointed Chief Executive Officer of ProCredit Bank Kosovo since July 2024. In July 2023, Mr. Paçarada was appointed as Interim Chief Executive Officer at ProCredit Bank Kosovo and was appointed as a Member of the Management Board at ProCredit Bank Kosovo in May 2019.

Currently he is responsible for sectors such as: SME Business Clients Division, Private/Retail Clients Division, Marketing, Treasury, AML/CFT Department, Human Resources and Training Department, Procurement, Sustainability, Information Security Function, as well as Risk Model Validation unit.

Mr Paçarada joined ProCredit in December 2007. In 2011, he became Credit Risk Assessment Coordinator going on to become the Head of the Medium Clients Lending Unit within the Business department in 2012. Two years later, in May 2014, he was named Head of the Medium Business department and as of November 2016, the Head of the Business Clients (SME) department.

Mr Paçarada has a degree in International Business Management from the University of Westminster in London. In 2016, he graduated from the ProCredit Management Academy in Fürth, Germany.

Bejtë Cakaj – Deputy Chief Executive Officer and Member of the Management Board of ProCredit Bank Kosovo

Mr. Cakaj was appointed Deputy Chief Executive Officer of ProCredit Bank Kosovo since July 2024, and was appointed as a Member of the Management Board at ProCredit Bank Kosovo in May 2019.

He is currently responsible for sectors such as the Credit Risk, Digital Channels and Business Support, Finance and Management Information System, Payments and Back Office, Information technology (IT) outsourcing, Collateral Valuation, and Internal Services.

Mr Cakaj joined ProCredit Bank Kosovo in 2009. In 2012, he was appointed Credit Risk Assessment Coordinator. In 2013, Mr Cakaj participated in a one-year exchange programme at ProCredit Holding in Frankfurt, Germany and during this time gained experience working in the Credit Risk Assessment department. In August 2016, he was appointed Deputy Head of Credit Risk. One year later, in September 2017, he was named Anti-Money Laundering and Terrorist Financing and Compliance Officer. Mr Cakaj became the Head of Credit Risk Assessment in November 2018.